6. 5. 2019

Bechtěrevova nemoc je invalidizující zánětlivé autoimunitní onemocnění vznikající již v mladém věku. Pokud je včas zahájena léčba, pacienti mohou vést kvalitní plnohodnotný život bez výrazných omezení.

ÚLP ovšem podotýká, že podle dostupných průzkumů nemocní v ČR na definitivní diagnózu čekají až 10 let.

 

O úskalích včasné diagnostiky Bechtěrevovy nemoci a o tom, čím se liší u žen oproti mužům, na tiskové konferenci hovořily (zleva) pacientka paní Nina a její lékařka MUDr. Leona Procházková, Ph.D., z II. interní kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně

 

Odborníci, kteří vystoupili v průběhu tiskové konference konané Ústavem lékového průvodce 30. dubna 2019, upozornili na skutečnost, že pacienti v ČR čekají na diagnózu Bechtěrevovy nemoci až 10 let. Čím rychleji je přitom nemoc rozpoznána, tím dříve je možno nasadit účinnou léčbu, a zabránit tak budoucím invalidizujícím následkům, nebo jejich rozvoj co nejvíce oddálit.

Problém je, že nemoc se na svém začátku projevuje nenápadně – únavou, zvýšenou teplotou nebo nočním pocením. Pak se přidá bolest zad v okolí páteře. Tento tzv. zánětlivý typ bolesti se na rozdíl od jiných projevuje v klidu, zejména v noci. Pacienta může budit ze spánku a úleva přichází obvykle po rozcvičení, ale ne v klidu.

U pacientů mladších 45 let s chronickou bolestí zad nebo s výše uvedenými příznaky by proto měl podezření na Bechtěrevovu nemoc pojmout již praktický lékař.

 

Přečtěte si více:

O Bechtěrevově nemoci obecně

O složitém stanovení diagnózy Bechtěrevovy nemoci

O zkušenosti pacientky s Bechtěrevovou nemocí